Tak ako ľudia, aj zvieratá majú rôzne ochorenia srdca. Tie je potrebné vedieť včas odhaliť, diagnostikovať, ale aj liečiť. Odbor medicíny, ktorý sa tým zaoberá sa nazýva kardiológia. Možno sa pýtate, čo sa na takom srdci môže pokaziť? Srdce zvierat môže mať poškodené chlopne, defektný metabolizmus svalových buniek (kardiomyopatia), porušený rytmus práce (arytmie), v srdci sa tiež môže vytvoriť nádor, alebo vznikne ochorenie osrdcovníka (perikardu).
Najčastejšie ochorenia srdca u psov sú degeneratívne ochorenia chlopní a dilatatívna kardiomyopatia. U mačiek je najčastejšia hypertrofická kardiomyopatia a u fretiek podobne ako u psov dilatatívna kardiomyopatia.
Ochorenia srdca sa prejavujú viacerými príznakmi, ktoré však nie sú špecifické. Kardiológ preto často pracuje aj na vylúčení iných ochorení zo zoznamu možných príčin daného stavu.
Ako sa také choré srdce prejavuje? Časté príznaky sú kašeľ, sťažené dýchanie, zhoršená výkonnosť, slabosť, ascites (hromadenie tekutiny v brušnej dutine), opuchy podkožia, prechodná strata vedomia. Pri vrodených vadách sa môže vyskytnúť znížená životaschopnosť mláďat, cyanóza (modré sfarbenie slizníc a kože) a spomalený rast.
Na našom pracovisku vykonávame klinické vyšetrenie kardiologických pacientov, EKG (elektrokardiografiu), RTG a sonografické vyšetrenie srdca. Sme vybavení vysokokvalitným USG prístrojom s kompletnou kardiologickou výbavou vrátane farebného dopplera, CW a PW dopplera, čo umožňuje komplexnejšie vyšetrenie srdca a diagnostiku vrodených vád srdca. Poskytujeme medikamentóznu liečbu a monitoring vývoja ochorenia. Z vrodených srdcových vád operujeme patent ductus arteriosus (PDA)👈 a perzistentný aortálny oblúk (PRAA)👈.
Kardiológii sa venuje MVDr. Peter Mláka, ktorý je uznávaný slovenský špecialista. V problematike má dlhoročnú prax. Okrem toho absolvoval 4 kurzy zamerané na kardiológiu z európskeho vzdelávacieho programu veterinárnej medicíny, ktorá sa považuje za najvyšší štandard postgraduálneho vzdelávania.