,

PRAA  – šteňa, ktoré dostalo druhú šancu na život

PRAA – pravý perzistentý aortálny oblúk je vrodené ochorenie, ktoré vzniká nesprávnym vývinom srdcových ciev. Tento defekt je prítomný už pri narodení zvieraťa.

Cyara, fenka nemeckého ovčiaka prosperovala až kým nezačala prechádzať na granule. Ak ich zjedla málo a rozmixované nebol problém, no keď pevnej potravy pribúdalo fenka začala po príjme potravy zvracať. Zvracanie bolo ihneď po nažratí a potrava vyšla von nestrávená. Cyara začala chudnúť, zaostávala v raste a oproti ostatným šteňatám bola spavá, bez energie. Jej diagnóza znela pravý perzistentný (pretrvávajúci) aortálny oblúk – PRAA. Chovateľka jej dala šancu a tak bola Cyara vo veku 6 týždňov bola na našej klinike operovaná. Počas chirurgického zákroku jej bol defekt odstránený. Po operácii sa zotavovala dobre a dnes, takmer rok od operácie je z nej krásny mladý pes.

PRAA – pravý perzistentý aortálny oblúk je vrodené ochorenie, ktoré vzniká nesprávnym vývinom srdcových ciev. Tento defekt je prítomný už pri narodení zvieraťa. Počas vývinu plodu v maternici aorta vzniká z dvoch štruktúr – z ľavého a pravého aortálneho oblúku. U zdravého jedinca sa pľúcnica aj aorta vyvine na ľavej strane a pravý aortálny oblúk ešte pred narodením zmizne. Pri tomto ochorení aortálny oblúk na pravej strane pretrváva. V dôsledku tohto zmeneného usporiadania ciev väzivové vlákno – pozostatok komunikácie medzi pľúcnicou a aortou prechádza ponad pažerák a priškrtí ho.

Príznaky ochorenia sa začnú prejavovať po prechode na pevnú potravu, nakoľko tekutá strava dokáže prejsť do žalúdka cez zúženie pažeráka.
Tuhá strava sa pred zaškrtením hromadí, pažerák sa v tomto mieste rozširuje. Zviera bezprostredne po nakŕmení regurgituje nestrávenú potravu. Pokiaľ dôjde k vdýchnutiu vyvrhnutej potravy môže dôjsť k zápalu pľúc, ktorý sa prejavuje zrýchleným, sťaženým dýchaním a kašľom.
Diagnóza sa opiera o anamnézu s prechodom na pevnú stravu, klinické príznaky, RTG vyšetrenie hrudníka a brucha. Pomocné je použitie kontrastnej látky. Na RTG snímku vidieť priebeh pažeráku aj jeho zaškrtenie v oblasti bázy srdca. Ideálne je pred zákrokom využiť CT diagnostiku, kde je možné posúdiť stav rozšírenie pažeráka a následne prognózu na život po operácii.
Riešením je chirurgické prerušenie väzivového pozostatku, ktorý prechádza ponad pažerák a tým sa uvoľní jeho zaškrtenie. Čím skôr sa jedinec operuje tým je vyššia šanca, že v budúcnosti nebude mať problémy. Ak už dôjde k roztiahnutiu pažeráka len výnimočne sa vráti do svojej pôvodnej veľkosti.