Mäsožravce, ku ktorým patria aj psy a mačky, majú ústnu dutinu vybavenú silnými zubami, ktoré plnia rôznu funkciu pri príjme potravy. Rezáky slúžia na trhanie mäsa, očné zuby (tesáky) na obranu a zadné zuby – premoláre (črenové zuby) a stoličky na spracovanie, drvenie potravy.
Pes a mačka sa rodia bez zubov. Prvé zuby sa začínajú prerezávať v 3. týždni veku. Ako prvé rastú rezáky, po nich očné zuby a nakoniec premoláre. Mliečnemu chrupu chýbajú stoličky, ktoré rastú už ako trvalé. Počet mliečnych zubov je preto nižší – u psa 28 a u mačky 26. Kompletný chrup u psa je zložený zo 42 zubov u mačky je trvalých zubov 30.
Výmena mliečnych zubov za trvalé začína obvykle v 3. mesiaci veku a ukončená by mala byť približne v 6. mesiaci. V tomto období šteňatá viac obhrýzajú hračky, na ktorých môžete nachádzať drobné stopy krvi, prípadne nájdete vypadnuté zuby.
U malých a trpasličích plemien psov sa veľmi často stáva, že mliečny zub nevypadne (jeho koreň nepodľahne prirodzenej resorbcii) a zostáva na svojom mieste. Mliečny zub potom bráni správnej polohe trvalého zubu, ktorý rastie aj napriek prítomnosti ešte mliečneho predchodcu. Takýto zub sa nazýva sa perzistentný (pretrvávajúci) mliečny zub. Najčistejšími perzistentnými zubami sú rezáky, horné a dolné očné zuby.
Perzistentné mliečne zuby u rastúcich psov malých a trpasličích plemien patria medzi najčastejšie stomatologické diagnózy v praxi malých zvierat. Medzi takéto plemená patria Yorkshire terrier, Chihuahua, Jack russel terier, Čínsky chocholatý pes, Jazvečík,
Toy pudel, Shi-tzu, a ich kríženci.
Čo ak môjmu psovi nevypadli mliečne zuby?
Jediné riešenie perzistentných mliečnych zubov je ich vytrhnutie (extrakcia). Očný zub má o polovicu dlhší koreň ako korunku a nutné je vybrať ho celý. Vzhľadom na pevnosť zubu nie je možné ho odstrániť pri vedomí zvieraťa. Pes sa musí uviesť do krátkej injekčnej narkózy. Po zákroku pacient môže normálne jesť a piť a pár dní mu majiteľ podáva lieky proti bolesti.
Pokiaľ patríte medzi majiteľov spomínaných plemien, je nutné pravidelne im počas výmeny kontrolovať počet zúbkov, prípadne v období 7. – 8. mesiaca veku zvieraťa preventívne navštíviť veterinára, nech Vás ubezpečí, že výmena prebieha správne a nemusíte sa obávať možných komplikácií s chybným postavením trvalých zubov.